Pilates Pilates
Pilates

Pilates jest treningiem wzmacniającym, uważanym przez wielu tancerzy za niezbędny dla utrzymania siły, ale i elastyczności ciała.

ilość wejść cena
1 15
8 70
16 100

Ponad 70 lat temu dziś już legendarny trener Joseph Pilates miał trudny orzech do zgryzienia: cierpiał na astmę i męczyły go powodowane przez chorobę ograniczenia ruchowe. Był bardzo zdeterminowany. Za wszelką cenę chciał przezwyciężyć nękające go kłopoty zdrowotne. Pilates wiele eksperymentował z hatha - jogą, tańcem i ćwiczeniami siłowymi. Ponieważ żadne z nich nie zaspokoiło w pełni jego potrzeb, połączył te rodzaje aktywności, wykorzystując ich najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze pozycje. Dziś oryginalny, wykonywany na macie program Josepha Pilatesa jest treningiem całego ciała, obejmującym ponad 500 ćwiczeń.

Niezależnie od tego, czy ćwiczenia wykonywane są ze sprzętem, czy bez niego, w pilatesie kładzie się nacisk na właściwą pozycję ciała, giętkość i rozwój nieotłuszczonych mięśni. Nie jest niczym dziwnym, że pilates jest treningiem wzmacniającym, uważanym przez wielu tancerzy za niezbędny dla utrzymania siły, ale i elastyczności ciała.

Zalety pilatesa.
Jeszcze do niedawna ćwiczenia pilatesa były wykonywane tylko przez dwie grupy ludzi: tancerzy, którzy rozumieli i doceniali zasady, na jakich ta gimnastyka bazuje, oraz zamożną elitę, która mogła sobie pozwolić na treningi prywatne. Efektem ćwiczeń jest silne i jędrne ciało. Warto więc robić te ćwiczenia, by poczuć pracę własnych mięśni. Bądźcie gotowi podjąć to wyzwanie także dla dobra waszej psychiki. Obecnie modne są treningi, które za ważne uznają łączenie wysiłku ciała i ducha. Praktyczne przyczyny takiego boomu. Ludziom trudno rozumieć i czuć własne ciało. Nabywanie umiejętności wsłuchiwania się w pracę swoich mięśni jest efektem ubocznym treningu pilatesa. Piętnaście lat temu wielu ludzi nie wiedziało nawet, jak przebiegają mięśnie brzucha.
Ćwiczenia pilatesa to łagodny i delikatny sposób kształtowania ciała, jednocześnie jednak trudny i dlatego naprawdę skuteczny. Sekretem giętkiego , "piltesowego" wyglądu jest silny rozwój centrum naszego ciała - mięśni brzucha, pleców i miednicy. Joseph Pilates rozumiał, że jeśli silna jest okolica splotu słonecznego, to całe ciało lepiej funkcjonuje. Trening ten poprawi też twoją równowagę, stabilność ciała i koordynację.
W oczekiwaniu na wydech. W pilatesie właściwe oddychanie jest podstawową sprawą. Pełny wydech pozwala dotrzeć do najgłębszych partii mięśni brzucha. Zbyt często na siłowni rzucamy się na materac i "produkujemy" 100 szybkich brzuszków, które angażują jedynie mięśnie znajdujące się na wierzchu. Tymczasem brzuch składa się z wielu warstw mięśni. Wykonując powolne, kontrolowane ruchy i oddychając głęboko, możesz aktywizować większą liczbę włókien mięśni. Na tym polega sekret kształtowania płaskiego brzucha.
W pilatesie oddychanie wymaga koncentracji. Kiedy wdychasz powietrze przez nos, pozwól, aby swobodnie wypełniało twoje płuca. Uniosą się żebra i zwiększy się przestrzeń między żebrami a kręgosłupem, obniży się przepona. Następnie otwórz usta i zrób głęboki wydech, pozwalając, by powietrze opuściło płuca, przepona uniosła się, a mięśnie brzucha "zapadły". Im bardziej przesadnie wykonujesz ten ruch, tym głębsze partie mięśni napinasz.

Kiedy opanujesz już sztukę oddychania, skup się na formie.
Początkowo po prostu uczysz się, jak angażować poszczególne mięśnie. Jeśli prowadzisz ruch prawidłowo, zeszczuplejesz i z pewnością nie nabierzesz nadmiernej masy mięśniowej. To zaleta ćwiczeń, w czasie których wykonujesz całą gamę ruchów, wykorzystując wyłącznie ciężar własnego ciała. Nie oczekuj jednak, że gimnastyka stanie się z czasem łatwiejsza. Łatwość oznacza brak twojego zaangażowania. Im dokładniej wykonujesz ćwiczenia, tym stają się trudniejsze. W ten sposób mobilizujesz do pracy coraz głębsze warstwy mięśni. Pilates nie tylko pomaga wzmocnić i ujędrnić ciało, ale jest także metodą rehabilitacji, stosowaną przez wielu atletów i trenerów. Jeśli nabawisz się kontuzji kolana czy pleców, pilates może okazać się idealnym sposobem odzyskania sprawności i nabrania siły, by móc powrócić do wykonywania swoich codziennych czynności.

źródło: www.fit.pl